En Ucuz İ5 Laptop

En Ucuz İ5 Laptop

- in DÜNYA
114
0

Bu blogumda size i5 işlemcinin diğer işlemcilere karşı ayrımını ,farklarını anlatıcam .Hadi başlayalım.

i5 Core işlemciler için maksimum kullanılabilen işlemci frekansı 3.6GHz’dır. i3 Core işlemcilerin hiçbirinde Turbo Boost teknolojisi olmadığından i5’ler i3’lerin bu noktada her zaman önündedir. Bütün i5 işlemciler en son Turbo Boost teknolojisi ile birlikte gelir. Dolayısıyla i5’ler bu noktada i3’lerden bir adım öndedir.

CPU aynı datayı tekrar tekrar kullandığını farkettiğinde bu datayı önbelleğinde saklar. Önbellek dediğimiz şey RAM gibidir fakat daha hızlıdır çünkü doğrudan CPU’nun içine gömülüdür. Hem RAM hem de önbellek sık kullanılan veriler için bir bekleme odası gibidir. Eğer bunlar olmazsa CPU aynı datayı tekrar tekrar hard disk’ten okumak zorunda kalır ve bu da çok zaman alır.

Özetlemek gerekirse, RAM CPU’nun hard disk ile olan etkileşimini azaltır, önbellek ise CPU’nun RAM ile olan etkileşimini azaltır. Dolayısıyla cache yani önbellek ne kadar büyük olursa o kadar çok veriye daha hızlı ulaşılmış olur. Dördüncü nesil (Haswell) i3 Core işlemcilerin 3MB ya da 4MB önbelleği vardır. i5 Core işlemcilerin ise cache boyutu 4MB ya da 6MB’dır. Son olarak i7 Core işlemcilerin cache boyutu 8MB’dır. (i7-4770R işlemciler hariç, bunların önbellek boyutu 6MB’dır.) İşte cache boyutu noktasında i7’ler hem i5’lerin hem de i3’lerin önündedir.

About the author

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

Dizüstü Bilgisayarın Kullanışlığı

    Dizüstü bilgisayarlar masaüstü bilgisayarlara göre çok